استقبال ۳ هزار توریست خارجی از «پاتوق کتاب»/ اجرای طرح «یک جرعه مطالعه» در مدرسه ناصریه

مسئول دفتر تبليغ و ارتباطات بين الملل حوزه علمیه اصفهان تصریح کرد: قريب به ۳ هزار نفر از توريست ها در مدت دو هفته اول ارديبهشت با شرکت در طرح «يك جرعه مطالعه» فرصت مطالعه كتاب هاي موجود در ميز مطالعه اي كه به صورت موضوعي و متناسب با مسائل روز انتخاب شده بود را پيدا كنند.

مدرسه علمیه ناصریه به عنوان اولین مرکز گردشگری اسلامی کشور در ضلع جنوب شرقی مسجد امام (جامع عباسی) اصفهان قرار دارد. این مدرسه در دوره شاه‌عباس اول صفوی و با نقشه‌کشی و مهندسی تحسین‌برانگیز عالم بزرگ شیعی شیخ بهایی (ره) احداث شده که همین سبک تلفییق مسجد و مدرسه نیز نمونه‌ای از تدابیر معماران‌ در ترکیب‌های‌ نوین‌ِ برگرفته‌ از سنت‌های‌ کهن‌ معماری‌ ایران‌ و جزو ابداعات به‌ شمار مى‌رود.

مدرسه ناصریه هر روز میزبان گردشگرانی از کشورهای مختلف است. حوزه علمیه اصفهان نیز از این فرصت طلایی بهره برداری کرده و با استفاده از مبلغان زباندان و اجرای طرح های جذاب و کاربردی، تلاش دارد معارف غنی اسلام ناب و مکتب اهل بیت(ع) را به توریست ها معرفی کند.

میزبانی مدرسه ناصریه از توریست های خارجی

حجت‌الاسلام محمد زمانی، مسئول دفتر تبلیغ و ارتباطات بین الملل حوزه علمیه اصفهان همزمان با ورود تعداد زیادی از توریست های خارجی به ایران با معتدل شدن هوا اظهار کرد: معاونت تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان در مدت یک دهه فعالیت مستمر در مدرسه علمیه ناصریه، با پیگیری هایی که توسط این مدرسه انجام شد توانسته تعدادی از کتب نفیس و ارزشمند که شامل تعدادی کتب چاپ سنگی و دست نوشته‌های قدیمی است را به این مجموعه مدرسه علمیه ناصریه  بازگرداند.

مسئول دفتر تبلیغ و ارتباطات بین الملل حوزه علمیه اصفهان افزود: کتاب هایی با موضوعات مذهبی، علمی، دروس حوزوی، ادبیات و … که در حال حاضر این گنجینه ارزشمند در مدرسه ناصریه قابل ارائه به علاقه مندان می باشد.

وی ابراز کرد: دفتر تبلیغ و ارتباطات بین الملل معاونت تبلیغ حوزه علمیه اصفهان توانسته است با اجرای طرح های مختلف کتابخوانی در مدرسه علمیه تبلیغ بین الملل ناصریه، در افزایش سرانه مطالعه دینی اقدام عملی مناسبی داشته باشد.

اجرای طرح «یک صفحه مهمانی»  ویژه گردشگران

حجت الاسلام زمانی بیان کرد: به طور مثال گردشگران با شرکت در طرح «یک صفحه مهمانی» می توانند با حضور در کتابخانه و مطالعه تنها یک صفحه از کتاب های منتخب علاوه بر مطالعه، سفری در دل تاریخ اصفهان قدیم داشته باشند.

راه اندازی کتابخانه چند زبانه در مدرسه  ناصریه

مسئول دفتر تبلیغ و ارتباطات بین الملل حوزه علمیه اصفهان اظهار کرد: طرحی که گردشگر به انتخاب و دلخواه خود از موضوعات مشخص شده مثل خاطرات، سفرنامه ها، وقایع اتفاقیه، آداب و رسوم، سنت‌ها، مردم شناسی، ضرب المثل ها، سرگذشت علما و افراد مشهور اصفهان و … موضوعی را انتخاب می کند و به صورت صفحه به صفحه در اختیارشان قرار می گیرد؛ آنها پس از مطالعه همین یک صفحه نظر و یا خاطره خود را از این طرح در پشت این برگه نوشته و با دیگران به اشتراک می‌گذارند، برای آنهایی هم که علاقه مند به مطالعه کتاب به صورت کامل هستند کتاب را به صورت امانت و یا با پرداخت هزینه کتاب در اختیار ایشان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: برای سنین مختلف از کودکان تا بزرگسالان و گردشگران ایرانی و فارسی زبان طرح های متنوع کتابخوانی در این مرکز مد نظر گرفته شده است، اما فعالیت متفاوت و ضروری که در این پایگاه تبلیغی انجام می‌گیرد، کتابخانه ی چند زبانه ای است که برای گردشگران خارجی راه اندازی شده است، در این کتابخانه سعی شده تا موضوعات دینی و اعتقادی درباره دین مبین اسلام به گردشگران ارایه شود.

اجرای طرح «یک جرعه مطالعه» ویژه توریست ها

مسئول دفتر تبلیغ و ارتباطات بین الملل حوزه علمیه اصفهان تصریح کرد: قریب به ۳هزار نفر از توریست ها و گردشگر داخلی در مدت زمان دو هفته اول اردیبهشت با حضور در طرح «یک جرعه مطالعه» توانستند در کنار نوشیدن دمنوش فرصت مطالعه کتاب های موجود در میز مطالعه ای که به صورت موضوعی و متناسب با مسائل روز انتخاب می شوند را پیدا کنند.

حجت الاسلام زمانی عنوان کرد: یکی از مهمترین فعالیت های این مدرسه برنامه گفتگوی دوستانه است که با حضور بدون واسطه و گفتگوی مستقیم توریست‌ها با روحانیون مسلط به زبان های خارجی مدرسه علمیه ناصریه برگزار می شود.

سوغات فرهنگی که توریست ها با خود می برند

وی ابراز کرد: گردشگران به راحتی می توانند در مورد سوالات ذهنی خود از روحانی بپرسند، اما از آنجایی که معمولا گردشگران با مشکل محدودیت زمان مواجه هستند در این گفتگوها که نهایتاً دو الی سه ساعت به طول می‌انجامد، پاسخ اجمالی به سؤال های آنها ارایه می‌شود؛ ولی دو سالی است که با راه اندازی کتابخانه چند زبانه مدرسه ناصریه هر گردشگر در محیطی آرام و دلنشین می تواند به کتابخانه مراجعه کند و از کتاب های چند زبانه این مکان استفاده نماید.

مسئول دفتر تبلیغ و ارتباطات بین الملل حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه بارها شده است پس از شکل گیری گفت وگو میان طلاب و گردشگران کتابی به زبان خودشان به آنها اهدا شده است اذعان کرد: زمانی که توریست ها برای مطالعه به سمت کتابخانه راهنمایی شده اند، گردشگر با دیدن کتابهایی به زبان خودش که در موضوعاتی همچون معرفی اسلام در اینجا گردآوری شده با انتخاب چندین کتاب و پرداخت هزینه ای در قالب نذر کتاب، آنها را به عنوان سوغاتی مناسب به همراه خود به کشورش می برد.

تعجب یکی از توریست ها

وی با اشاره به اینکه در این کتابخانه خاطرات زیادی رقم خورده است از جمله توریستی با مواجه شدن با این تعداد کتاب که در حال حاضر به حدود یک هزار و ۴۰۰ جلد کتاب می‌رسد، با تعجب نگاهی کرد و گفت آیا واقعا همه این کتاب ها در مورد دین اسلام است؟! و همین صحبت او زمینه بیش از دو ساعت گفتگو را رقم زد؛ بیان داشت: گفت وگویی که از سانسور و حمله‌های رسانه‌ای گرفته تا اسلام در غرب و هجمه‌های فرهنگی که در حال حاضر گریبان جوان ها را گرفته است و سؤالات مطرح شده در مورد تفاوت های شیعه و سنی و در نهایت خرید چند جلد کتاب جهت مطالعه بیشتر، همین اتفاقات برای ما کافی است، چرا که با همین یک جلد کتاب، ضمیر انسانی در خارج از جهان اسلام آگاه شده و خود برای انتخاب مسیر آینده زندگی اش تصمیم صحیح می گیرد.

راه اندازی کتابخانه صوتی برای گردشگران خارجی

حجت الاسلام زمانی در دیگر اقدامات این مرکز راه اندازی کتابخانه صوتی برای گردشگران خارجی است و گردشگرانی که دوست دارند علاوه بر بازدید مطالعه ی کتابی را نیز تجربه کنند می توانند با دریافت کتاب صوتی علاوه بر بازدید از مکان و استفاده از فضای معنوی مسجد به مطالعه کتاب صوتی نیز بپردازند که البته در حال حاضر به خاطر محدودیت دسترسی به کتب صوتی متعدد و متنوع، این طرح به صورت آزمایشی اجرا شده است.

اجرای طرح موضوعی قرآن ویژه گردشگران خارجی

وی ادامه داد: بیشتر گردشگران علاقه مند به مطالعه قرآن به عنوان راهنمای دین اسلام  هستند که با محدودیت برای ارایه به آنها مواجه هستیم، لذا طرح مطالعه موضوعی قرآن را آماده کردیم تا در اختیار قراردادن و لمس و مس قرآن موجب عدم رعایت حرمت قرآن کریم توسط گردشگران نشود و گردشگران می توانند با انتخاب هر موضوع از بخش و مطالعه همان موضوع استفاده ببرند.

مسئول دفتر تبلیغ و ارتباطات بین الملل حوزه علمیه اصفهان عنوان کرد: در برنامه این طرح سعی شده تا موضوعاتی که در قرآن بیان شده را برای مخاطب جانمایی کرده و به آنها ارایه دهیم، مثل  حضرت مریم و حضرت عیسی (علیهما السلام)، حقوق زن در قرآن، سبک زندگی انسان مسلمان، توحید و … که پس از مطالعه متن اصلی می توانند برای فهم بیشتر به روحانیون زباندان مدرسه مراجعه نموده و در این باره به تبادل نظر بپردازند.

اهدای نهج البلاغه و صحیفه سجادیه به توریست ها

وی ابراز کرد: قرار است در مراحل بعدی دریای بی کران نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را برای معرفی به گردشگران آماده سازی کرده و و در معرض مطالعه توریست ها قرار دهیم.

حجت الاسلام زمانی خاطرنشان کرد: قطعا هر چقدر گردشگران با کتاب های اسلامی آشنایی بیشتری پیدا کند و در گام بعدی به مطالعه آنها بپردازد با توهین و اسلام هراسی مقابله کرده و شخص خواننده به صورت صریح و واضح و با دسترسی به منابع اصیل اسلامی و شناخت دقیق تری که از اسلام پیدا می کنند، مدافعی و سفیری برای حقایق موجود می‌شود.

مسئول دفتر تبلیغ و ارتباطات بین الملل حوزه علمیه اصفهان اذعان کرد: به علاقه مندان مطالعه و کتاب دوستان پیشنهاد می کنیم تا با حضور در این مدرسه در محیط آرام و معنوی به مطالعه بپردازند تا طعم شیرین همراهی با کتاب آن‌ هم در مسجد را حس کنند.

خبرگزاری و پایگاه اطلاع رسانی حوزه علمیه اصفهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =